Říjen 2012

Romance Petra a Anny (1. část)

25. října 2012 v 14:10 | BOM |  Povídky
Místnosti a jejich stěny utvářely dutiny mohutného organismu - bytu. Stál tu již mnoho let a z jeho vnitřností sálalo vlhko a chlad. Žil tu dlouho a byl by i vcelku spokojený, ale byla tu jedna věc, která ho dokázala vytáčet k nepříčetnosti a to byli parazité. Usidlovali se v jeho dutinách s těmi svými teplými těly a rušili jeho klid. Měli tu drzost a dokonce jeho vnitřnosti narušovali, vytápěli a pozměňovali. Vždy tu byli, jen co jedni odešli, přišli další. Žili v jednom, po dvou i po vícero, množili se v něm. Nesetrvávali stále, ale neustále vraceli. Říká se, že drobné organismy nedokáží rozpoznat velké a tak si i byt myslel, že jeho parazité jej nerozpoznali a že si neuvědomují to trápení, které mu tím způsobí, žádné slitování vůči nim to v něm však nevyvolávalo. Až pak se konečně objevil jeden z nich, který si alespoň částečně uvědomil, že tu není vítán a to byl právě Petr.

Working class Warrior

23. října 2012 v 9:42 | Equin |  Kritika
Americká kinematografie je typická širokou škálou specifických žánrů, mezi něž patří i filmy z prostředí bojových sportů. Leckterý divák může zápasy v ringu považovat za pokleslou lidovou zábavu jen o trochu lepší, než jsou kohoutí zápasy. Ale o co jsou vlastně vznešenější filmová témata jako válka, mafie nebo westernoví desperádové, o kterých pojednávají uznávaná díla klasiků? Konečně i v zápasnickém žánru vzniklo několik ambiciózních snímků jako Scorseseho Zuřící býk, Aronofského Wrestler, Russellův The Fighter a samozřejmě Stalloneho Rocky. Na tuto tradici úspěšných filmů se pokusil navázat režisér Gavin O'Connor se svým snímkem Warrior.

Kůže, pod kterou nic není

2. října 2012 v 14:06 | Equin |  Kritika
"Kůže, kterou nosím" nenudí, nemůže. V dlouhé chvíli během promítání by se totiž divák mohl začít zabývat otázkou, proč postavy na plátně dělají to, co dělají. Během dvou hodin, do nichž španělský tvůrce svůj film sestříhal, by ale nenašel odpověď. A nezná jí nejspíš ani režisér a autor scénáře Pedro Almodóvar.