American Graffiti

6. listopadu 2012 v 23:43 | Equin |  Kritika
George Lucas, muž jehož jméno je synonymem pro moderní velkofilm, se ve Spojených státech neproslavil Hvězdnými válkami, jak by si někdo mohl myslet, ale zcela jiným, pro jeho tvorbu netypickým snímkem. American Graffiti s titulní otázkou "Pamatuje, kde jste byli v roce 1962?" je Lucasovým návratem do starých dobrých časů.


Hlavním hrdinou filmu je sentiment. Vzpomínka na konec dospívání, nekonečné projížďky širokou silnicí v americkém maloměstě a rock 'n' roll jaký byl před nástupem Beatlemánie.

Není to náhoda, že se ve svém prvním celovečerním snímku vydal Lucas do Ameriky takové, jakou si jí představujeme, že byla před vietnamskou válkou a atentátem na JFK. Jeho předchozí film, rozšířená verze studentského snímku THX 1138, byla antiutopická vize světa zcela odcizených a citově deprivovaných lidí řízených centralizovanou mocí. American Graffiti jsou antitezí tohoto světa, jsou intimní, útulné a bezpečné. Zcela opačné od velkolepých fantastických obrazů průmyslového ekosystému v THX. Z beznadějné vize korporátní společnosti se Lucas schválně vrátil do bezpečí malé komunity.

Sedmdesátá léta v americké kinematografii byla dobou Nového Hollywoodu a zásadních změn v tvorbě snímků a studiové tvorbě. Úspěch moderního westernu Easy Rider inspiroval velká studia k podpoře nízkorozpočtových snímků. Výměnou za tvůrčí svobodu se režiséři museli smířit s malou dotací od studia a krátkou natáčecí dobou.

Této nabídky využili i producent Francis Ford Coppola (pozdější tvůrce trilogie Kmotr) a režisér George Lucas a vytvořili právě American Graffiti. Snímek dokazuje Lucasovo vizionářství, použil na svou dobu neobvyklé vyprávěcí i natáčecí techniky. Film nestojí na běžné kostře hollywoodského dramatu. Vyprávění splétá několik příběhů skupiny maturantů z kalifornského Modesta. Pointa filmu není ve vyřešení nějakého epického problému, jak bylo v té době zvykem, ale v pochopení charakterů. Jednotlivá dobrodružství se do sebe vlévají a zase od sebe oddělují s nepřetržitým pásmem dobové hudby na pozadí.

Efekt vzpomínání je ještě umocněn díky tomu, že ve filmu potkáváme staré známé. Pro Richarda Dreyfusse šlo o průlom do velkého filmu. Hvězdný status už držel pozdější úspěšný režisér Ron Howard. V epizodické roli se objeví i Harrison Ford, který s Georgem Lucasem spojil svou hereckou kariéru na dalších patnáct let.

Pro Lucase znamenal nečekaný komerční úspěch. Peníze, které na filmu vydělal mu pomohly rozjet jeden z vůbec nejambicióznějších filmových projektů - Hvězdné Války, které znamenaly konec Nového Hollywoodu a nástup současných blockbusterů.

American Graffiti (USA, 1973)
Režie: George Lucas; Hrají: Richard Dreyfuss, Ron Howard, Paul Le Mat, Charles Martin Smith, Cindy Williams, Harrison Ford a Wolfman Jack.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama